To najsłynniejszy portal społecznościowy na świecie. Portal, który istnieje już kilkanaście lat i który zmienił świat. Wart około 30 mld dolarów, a może i więcej…


Moda przemija, znikają jedne portale, pojawiają się inne, a facebook trwa…
Ten, kto wymyśli coś lepszego, będzie miliarderem. Ale nie będzie to łatwe.
Można śmiało powiedzieć, że facebook zrewolucjonizował myślenie i działanie na całym świecie.

Co na pewno zrobił?
zmienił prawo – cyberprzestrzeń sprzyjała i sprzyja niestety rozpowszechnianiu nieprawdziwych i kompromitujących informacji, sprzyja prześladowaniu, podszywaniu się pod inną osobę.
Dlatego też cyberstalking np. zostały uregulowane prawnie. Całe szczęście…
Dzięki głupocie wielu przestępców różnego typu wpadło w ręce wymiaru sprawiedliwości, gdy komunikowali o swoich występkach na tym portalu. Na szczęście też. Niektórzy myśleli pewnie, że w cyberprzestrzeni będą na zawsze bezkarni.
zmienił nasz język – słowa takie jak profil, udostępnij, status, lajk na dobre zadomowiły się w naszym słownictwie ; nawet w niektórych słownikach i to poważnych, jak Oxford English Dictionary występują już określenia rodem z facebooka. Życie zmienia się i idzie naprzód – czemu więc nie? Świat się zmienia, to i język niech się zmieni.
pomógł rozwinąć małe i nie tylko przedsiębiorstwa– ponoć kilkadziesiąt milionów firm wypłynęło na szerokie wody, po tym, jak utworzyło swój faceboowy fanpage; i to bardzo dobra wiadomość – nowe firmy, praca, rozwój – idzie to w piorunującym tempie.
zmienił oblicze polityki – kiedyś były występy różnych, niższych i wyższych rangą polityków w TV czy radio, teraz ważne jest, aby za wszelką cenę zaistnieć na serwisach społecznościowych ( zwłaszcza facebooku), pokazać swą ludzką twarz i zebrać jak najwięcej obserwatorów i polubień; podobno dzięki temu, iż w 2012 roku prezydent Barack Obama zebrał na facebooku 38 mln lajków, było kluczem do jego sukcesu i ponownej reelekcji.
zmienił totalnie sposób komunikowania się – kiedyś ludzie do siebie dzwonili, pisali listy, umawiali się na spotkania, chodzili na spacery – coraz bardziej to zanika; teraz większość znajomości zawiera się przez facebooka- lajkuje się, rozmawia, wysyła różne wiadomości; co ciekawe – niektórych z tych ludzi nigdy nie poznaje się w realu. Albo zna się ich, a kontakty utrzymuje tylko przez facebooka. Ba, nawet wśród znajomych ma się ludzi, których się nie lubi.
zmienił związki między ludźmi– wiele osób poznaje się przez facebooka, umawia się potem na randki, tworzy związki – stąd facebook zyskał opinię swatki wszechczasów; to nawet nie jest takie złe, gorzej, że część z tych ludzi opowiada lub pokazuje potem w cyberprzestrzeni o swoich intymnych sprawach, komunikuje ciążę lub jej utratę, choroby intymne itd.; tak jakby parafrazując słowa De Mono – ” wszystko jest na sprzedaż”; i to już nie jest fajne…
przyczynił się do rozpadu związków – tak to jest, jak uprawia się romanse w cyberprzestrzeni, a nawet demonstruje seks na zdjęciach, czy filmach; druga strona ma potem dowód w sądzie, nie do podważenia; myślę, że facebook przebił wszystkich tajnych detektywów na świecie
przyczynił się do rozwoju silnych uzależnień, ba nawet zaburzeń psychicznych– pisałam już o tym w poście – Uzależnienia mniej znane. Kiedyś wydawało się, że komputery i gry tylko uzależniają, ale potem okazało się, że setki milionów ludzi, jak wynika ze statystyk, przyznaje się, że cierpi na tzw. Facebook Addiction Disorded; są silnie uzależnieni, mają problem z koncentracją, czują się wyizolowani- część z tych ludzi zapada na depresję, część zabija się- niestety, wpłynął na psychiatrię też
przyczynił się do wzrostu przestępczości– gdy podaje się swoje dane,pokazuje swoje bogactwo, swój dom – przestępcy też to widzą, nie tylko dobre dusze; oprócz włamań, napadów, wymuszeń pojawiły się też nowe przestępstwa, w cyberprzestrzeni, jak prześladowania,wymuszenia itd.
łączył ludzi i kraje w pomocy – bez wątpienia ułatwił i pomógł w wielu szlachetnych akcjach na świecie.

 

Reasumując- facebook zglobalizował świat, połączył i poznał ludzi z wszystkich kontynentów.
Uczynił świat małym.
A teraz modne coraz bardziej zaczynają być nowe lub nowsze – Twitter, snap czat, instagram.
Ciekawe, co nowego przyniesie przyszłość….

 

 

Kategorie: TOP Porady

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *