To dla jednych puste hasło, dla innych pełna akceptacja drugiego człowieka, jego wyglądu, zachowań, odmienności i konformizmu.
A czym tak jest naprawdę?


Czy w dzisiejszym świecie ma znaczenie, jest w ogóle ważna? Jak dla mnie, bardzo.
Ale nie powinna być 100 % akceptacją, nie pojmujmy jej w ten sposób. Człowiek ze swojej natury nikogo nie akceptuje w 100 %. Zawsze znajdzie w drugiej osobie coś, czego nie lubi, coś, co mu w tej osobie przeszkadza, coś, co by w niej zmienił, gdyby mógł…
Ale tolerancja polega właśnie na tym, że mimo tych braków, niedociągnięć, inności traktujemy tę drugą osobę tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. Proste, prawda?
Nic dodać, nic ująć…
Tolerancja to coś, co na co dzień rozgrywa się między wieloma ludźmi o odmiennych poglądach, różnym wyglądzie, różnych postawach i rolach w życiu, różnym stopniu sprawności psychicznej i fizycznej.
To zwyczajne trwanie przy sobie, mimo wszystko.

Tolerancja to przede wszystkim:
1.Szacunek dla drugiego człowieka
2.Respektowanie cudzych praw i cudzej własności
3.Umiejętność słuchania
4.Umiejętność komunikowania się i rozumienia innych
5.Uznanie i akceptacja różnic indywidualnych
6.Otwarcie na cudze myśli i filozofię
7.Ciekawość i nieodrzucanie nieznanego
8.Docenianie rozmaitości kultur

Być tolerancyjnym to akceptować inność, nie dziwić się, nie zwracać uwagi na nią i nie krytykować.
To, że ktoś jest inny, nie oznacza, że gorszy.
Tolerancja, to przyznawanie innym prawa do zachowań zgodnych z ich przekonaniami, nawet, gdy one nam się nie podobają.
Tolerancyjny jest ten,kto potrafi szanować odmienne od własnych wierzenia, upodobania, zwyczaje…
To naprawdę ważne, by wiedzieć, że inne nie znaczy gorsze. Otwierać się na różnorodność drugiego człowieka powinno być wpisane w słowniku ludzkiej codzienności, tak, aby żyć w zgodzie z naturą emanującą przecież odmiennością i zróznicowaniem.
W biznesie tolerancja ma kluczowe znaczenie dla sukcesu ludzi i firmy. Wszak na ogół pracujemy w grupie. A podstawową pracy w grupie jest właśnie tolerancja i umiejętność szanowania cudzych potrzeb i opinii.
To jest to, z czym większość korporacji sobie nie radzi. Nie umie, nie chce, trudno stwierdzić. Dobro firmy jest tam przedkladane nad dobro jednostki, z której potrzebami nikt się nie liczy.
Jak to się kończy – wiadomo. Większość z tych gigantów po jakimś czasie upada, albo zostają wchłonięte przez inną firmę, albo podzielone na kawałki.
Podstawą każdego biznesu jest człowiek. I to należy zrozumieć.
Nie chodzi rzecz jasna o bezkrytyczne przyjmowanie wszystkiego, co inne i nowe, albo co nam się nie podoba.
Dojrzała tolerancja to współpraca i współistnienie w grupie. Wtedy istnieje mozliwość zwalczenia stagnacji w biznesie i pojawienia się szansy na to, by wspólnie dojść do jakiś rozwiązań, wspólnych celów, które popchnęłyby nas do przodu.
Dojrzała tolerancja powinna panować na wielu płaszczyznach związanych z działalnością człowieka, np. na płaszczyźnie intelektualnej, gdzie rozumiemy to, jako przyznanie innym prawa do własnych poglądów, dopuszczenie innych do głosu.
Jeśli dołożysz do tego tolerancję moralną, jako prawo do określonych zachowań i stylu życia, jeśli będziesz szanować swoich pracowników i współpracowników, tak zwyczajnie, po ludzku, wtedy masz szansę na sukces.

Kategorie: TOP Porady

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *